Je lepší hysteroskopie v narkóze v nemocnici nebo bez narkózy v ambulanci?

Odborný komentář MUDr. Petra Kováře

Přeje-li si pacientka hysteroskopický zákrok zaspat, je to možné. Paralelou je ošetření zubů: někdo nesnese trhání zubů byť v lokálním umrtvení a nechá se uspat. Někdo zvolí cestu lokálního znecitlivění ambulantně.

V nemocnici stráví žena zpravidla celý den, v některých je navíc pacientka přijata den předem a propouštěna naopak až další ráno po hysteroskopickém zákroku, stráví tedy v nemocničním lůžkovém zařízení v podstatě tři dny. Předtím potřebuje laboratorní odběry, někdy EKG, RTG a jiné, jejichž získání si vyžádá rovněž nemálo času (opakované návštěvy praktického lékaře atd.). A samozřejmě absolvuje narkózu, což (ať to chceme připustit nebo ne) je určitá zátěž pro organizmus a má svoje rizika a komplikace.

Ambulantně trvá zákrok hysteroskopie zpravidla 5 až 15 minut. Jen výjimečně déle. Bez hospitalizace, bez vyřazení z běžného provozu (lze absolvovat třeba po práci).

Co se týká dilatace (roztažení) hrdla děložního: v naprosté většině případů není třeba tento přirozený vstup do dutiny děložní násilně dilatovat. Hrdlo děložní je zpravidla volně prostupné pro nástroj o průměru 5 až 6mm, tak to zařídila sama příroda. Endoskopy, které používáme, jsou v průměrech od 2,6mm do 5,5mm, vždy individuálně volíme typ hysteroskopu podle konkrétní pacientky. Tyto hysteroskopy jsou v naprosté většině případů mnohem tenčí než zavaděče pro nitroděložní tělíska, které mají průměr 4,2 - 4,5mm. A téměř žádnou ženu by nenapadlo se kvůli zavádění nitroděložního tělíska nechat uspat.

Stejně tak nepotřebujeme k získání dostatečného množství tkáně z dutiny děložní použít kyretu. Používáme bioptické nástroje o průměru od 0,6mm, přesto jsme schopni touto šetrnou technikou nezřídka odstranit i polypy děložní větší 2cm.

Už jen to, že provádíme ambulantně hysteroskopické zákroky devátý rok a absolvuje je u nás víc jak 150 pacientek měsíčně, napovídá, že nechat si provést zákrok bez narkózy je akceptovatelné. Rozhodnutí je však na každé pacientce a pokud volí raději metodu s anestézií, odesíláme ji na pracoviště, které zákrok hysteroskopie v celkové narkóze provádí.


Sama jsem podstoupila a mohu jen doporučit.

Já mám myomy ponohlo by my to také chtějí my vermomocí sebrat celou dělohu

Mohu doporučit,zákrok jsem měla před pár dny..tím chci poděkovat i MUDr. Kovářovi za profesionální výkon a pohodu,kterou jsem cítila po dobu zákroku..děkuji

I ja dnes podstoupila tento zakrok.Tak jak jsem tam sla z velkym strachem,tak ted vim,ze se neni ceho bat.Absolutne bez bolesti a ten skvely pristup pana doktora Kovare a sestricek byl uzasny.Moc vam dekuji za vasi peci

Mam ji za sebou ale u jineho Dr. a opravdu to neboli.

Byla jsem pred měsícem u pana doktora Koláře a opravdu, klobouk dolu. Minimalni bolest a navíc moc příjemný pan doktor i sestřičky.

neverim tomu ani trochu kazdy clovek ma jiny prach bolesti mam dva zakroky za sebou a sami lekari doporucuji narkozu

Zakrok jsem podstoupila 2roky zpetne a pod celkovou narkozou.po zakroku bez bolesti

byla jsem na tom před týdnem u svého gynekologa v ordinaci…dali mi něco na bolest,ale myslim,že bych to ani nepotřebovala.Zákrok byl rychlý a nebylo to moc bolestivé.Trochu to cítit je,ale dá se to vydržet…

Podstupovala jsem pred dvema mesici v celkove narkoze a taky pote bezbolestne,na pak asi tyden jen slabsi tlaky ale nic extra bolestivyho,pristi mesic pujdu znova tentokrat na ablaci,tak snad to taky bude bez problemu

Napište Vaši zkušenost
Vaše zpráva byla odeslána.
Při odesílání došlo k chybě.